Zawód stewardessy zazwyczaj kojarzy się z młodą dziewczyną o wyglądzie modelki.  Nic bardziej mylnego. Wystarczy przelecieć się kilka razy Lufthansą lub Air France, żeby zobaczyć,  że średnia wieku załogi to zazwyczaj powyżej 30 roku życia. Jaki jest więc najlepszy wiek żeby zacząć pracę w chmurach? Czy są jakieś preferencje którymi kierują się linie lotnicze?

Każda linia ma swoje kryteria odnośnie wieku kandydata, którymi nie zawsze się dzieli. O ile wiek minimalny zazwyczaj określany jest przez prawo lotnicze, to wiek maksymalny zależy już od indywidualnych wymagań firmy.

Europa: zazwyczaj minimalny wiek to 18 lat w czasie kiedy aplikujesz o pracę. Poniżej przykładowe wymagania niektórych firm:

Ryanair: minimum 18
WizzAir: minimum 18
Air Europa: 21-35
Vueling: 18-30
Iberia: 18-30 (kandydaci bez doświadczenia)
Swift Air: 18-32
Volotea: 18-32
EasyJet: minimum 18
Aer Lingus: 21-35
Swiss Airlines: 21-35
HiFly: minimum 18
Norwegian: minimum 18

Bliski wschód: Minimalny wiek kandydata to 21 lat kiedy zostaje oficjalnie zatrudniony. Oznacza to, że na rekrutację można się wybrać już ok. 2 miesięcy przed , zazwyczaj linie czekają na osiągnięcie odpowiedniego wieku przez kandydata maksymalnie pół roku. Przykładowe wymagania:

Oman Air: 21-30
Air Arabia:21-30
Saudia Airlines: 22-30
Flynas: minimum 21

Azjatyckie firmy mają podobne standardy co Europa jeśli chodzi o minimalny wiek. Co ciekawe jednak, większość z nich zatrudnia kandydatów nie przekraczających 30 roku życia. Przykłady:

Air Asia: 18-28
Cathay Pacific: minimum 18
Philipine Airlines: 18- 27
Korean Air: 18- 27

Prywatne linie:  tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej i bardzo ciężko jest określić jednoznacznie pożądany wiek kandydata. Ze względu na to, że 99% firm i prywatnych właścicieli samolotów wymaga minimum dwuletniego doświadczenia w lotnictwie, wiek nie jest już tak bardzo brany pod uwagę. CV i umiejętności często liczą się bardziej niż data urodzenia. Każdy przypadek jednak jest inny. Ja osobiście spotkałam się z osobą, która była zatrudniona w wieku powyżej 37 lat.

Firmy zazwyczaj wolą zatrudniać młodych kandydatów z prostej przyczyny – ci dłużej zostaną w firmie. Praca cabin crew niestety nie łączy się najlepiej z układaniem życia prywatnego. Większe szanse, że młodsi kandydaci jeszcze nie marzą o ustatkowaniu się i kariera jest dla nich ważniejsza. Kilkutygodniowe szkolenia są bardzo drogie, dlatego zawsze jest lepiej zatrzymać pracownika na kilka lat.

Średni wiek załogi dyktowany jest również samą atrakcyjnością pracy. Dlaczego w Ryanair załoga zazwyczaj nie przekracza trzydziestki, a w LOT stewardessy są starsze? Bo praca w low coście jest najmniej atrakcyjna, więc logicznie po zdobyciu doświadczenia, załogi szukają zatrudnienia u krajowych przewoźników. Tam często pracownicy zostają na lata. Czasem są to też uwarunkowania kulturowe – na Bliskim Wschodzie czy Azji kobiety, które wychodzą za mąż częściej rezygnują z pracy niż Europejki czy Amerykanki.

Najlepiej jest zacząć aplikować jak najwcześniej, ponieważ konkurencja na rynku jest duża i nie oznacza to że za pierwszym razem dostaniesz pracę. Niektóre firmy, szczególnie czarterowe oferują zatrudnienie tylko na sezon letni (np. Enter Air czy Small Planet w Polsce), dzięki czemu można zdobyć już doświadczenie w trakcie studiów.

Jak to było u mnie? Ja swoją karierę z lataniem zaczęłam jakiś miesiąc po tym jak obroniłam magistra. Dokładnie w nocy kiedy przyleciałam do Arabii Saudyjskiej skończyłam 25 lat. Jeszcze w tym samym wieku ale parę miesięcy później przeszłam do linii prywatnych.

Jeśli przekraczasz nieznacznie maksymalny wiek kandydata, nie odznacza to że nie możesz próbować. Firmy często podchodzą do każdego przypadku indywidualnie i czasem naginają wewnętrzne przepisy. Może to być dobre CV i świetne doświadczenie, może to być sama rozmowa kwalifikacyjna lub jeden drobny szczegół, który zdecyduje o pozytywnym wyniku rekrutacji. Najważniejsze to próbować,  jeśli zostałaś zaproszona/y na assessment day lub rozmowę kwalifikacyjną oznacza to, że  rekrutujący zaakceptował twój wiek, więc połowa sukcesu za Tobą.