Słowo „Al Disah” w dosłownym tłumaczeniu oznacza dolinę palmową. Gdyby jedno słowo mogło tylko opisać więcej, z pewnością dodałabym „dolina palmowa, najbardziej orzeźwiające powietrze Arabii Saudyjskiej i cisza zakłócana tylko przez przyrodę”. Wadi Al Disah to Wielki Kanion Bliskiego Wschodu, z jednym małym wyjątkiem. Nie ma tu tłumów turystów, a miejsce zaskakuje spokojem i ciszą. Przynajmniej na tą chwilę jest jeszcze puste, dlatego warto je odkryć zanim dotrze do niego masowa turystka. A dotrze na pewno, bo taka perełka nie może pozostać niezauważona. Zresztą, saudyjski rząd już pracuje nad projektem rozwoju regionu, by w przyszłości przyciągnąć turystów. 

Wadi Al Disah - how to get there


Dolina nazywana jest również Wadi Qaraqir lub Wadi Deesah. Co czyni ją wyjątkową?  Już na samym początku powala wielkość i przestrzeń. Klify od strony zachodniej sięgają nawet 500 m wysokości. Fauna i flora zaskakuje obfitością dzięki strumieniom płynącym w kierunku wioski. Krajobraz jest dość nietypowy, jak na pustynny kraj 🙂

 

Wadi Al Disah - how to get there

Dojazd

Dolina zlokalizowana jest w rejonie Tabuk, i można do niej dojechać z dwóch różnych stron. Wejście od strony wschodniej znajduje się około 1,5 godziny jazdy samochodem od miasta. Strona zachodnia oddalona jest ok. 250 km od lotniska i znajduje się zaraz na końcu małej wioski o tej samej nazwie – Al Disah. Sam kanion ma ok. 15 km długości. Samochodem terenowym można przejechać przez całą jego długość. 

Wadi Al Disah - how to get there

Co robić w Wadi Al Disah?

  • Hiking- Sprzyjający mikroklimat i dużo zieleni sprawiają, że Wadi Al Disah to jedno z lepszych miejsc w Arabii Saudyjskiej na piesze wędrówki
  • Wspinaczka skałkowa
  • Wioska Al Disah – świetne miejsce do poznania najstarszej historii Arabii Saudyjskiej. Osada dawniej zamieszkiwana była przez starożytne semickie ludy. Z epoki Nabatejskiej zachowały się się grobowce i inskrypcje, a także kilka budowli. 
  • Camping – zabierz ze sobą kosz z jedzeniem, koc, kawę arabską i ciesz się naturą w typowo saudyjskim stylu
Wadi Al Disah - how to get there

Wadi Al Disah – moje tipy i przydatne informacje

Czy muszę mieć 4×4 żeby zobaczyć dolinę?  Nie. Możesz przyjechać zwykłym samochodem i zaparkować na początku kanionu, w miejscu, gdzie kończy się droga asfaltowa aby dalej przejść się na piechotę. Wersja dla odważniejszych / towarzyskich: po drodze na pewno spotkasz miłych miejscowych, używających terenowe ciężarówki – na pewno z przyjemnością zabiorą Cię w głąb doliny. Polecam przygotować sobie parę słówek po arabsku, bo raczej na pewno będzie ciężko porozumieć się w języku angielskim.

W samej dolinie i jej okolicach nie ma zasięgu i dostępu do internetu. Ściągnij mapy na telefon przed wyjazdem z większego miasta.

Wadi Al Disah - how to get there


Polecam zrobić zapas jedzenia i wody w Tabuku. Później skazany jesteś już tylko na przydrożne sklepy (bakala), w których nie sprzedają świeżego jedzenia.

Wadi Al Disah - how to get there

Może się zdarzyć, że nie spotkasz otwartej stacji benzynowej przez dobre 70 km. Miej to na uwadze i zatankuj do pełna. 

Jazda rowerem górskim w dolinie jest możliwa, ale bywa bardzo uciążliwa. Na pewnych odcinkach droga jest bardzo, bardzo piaszczysta. 

Kiedy jechać do Wadi Al Disah? Najlepszy czas to okres pomiędzy listopadem a marcem, kiedy nie jest jeszcze bardzo gorąco. 

Wadi Al Disah - how to get there