No i stało się. Siła dziewczyn wygrała i kobiety w Arabii Saudyjskiej uzyskały prawo do prowadzenia samochodów, rowerów, motocykli i czego jeszcze zapragną. Teraz czas na zmierzenie się z machiną biurokracji by zostać królową dróg. Zapnij pasy i przeczytaj przewodnik, by jazda po prawko była szybka i płynna.

Czy mogę prowadzić samochód w Arabii Saudyjskiej z międzynarodowym lub polskim prawem jazdy czy starać się o saudyjską licencję? 

Według informacji, które udało mi się uzyskać, możesz prowadzić samochód w Arabii Saudyjskiej z międzynarodowym prawem jazdy przez pierwsze 3 miesiące pobytu w kraju. Po tym czasie, powinno się zaaplikować o saudyjskie prawo jazdy. Osoby, które przyjeżdżają do Arabii Saudyjskiej na krótki okres czasu na wizie biznesowej, mogą posługiwać się międzynarodowym lub polskim prawem jazdy.

 

Jak ubiegać się o saudyjskie prawo jazdy? Proces aplikacji krok po kroku.

 

1. Tłumaczenie obecnego prawa jazdy na język Arabski

Tłumaczenie będzie potrzebne przy rejestracji online i umówieniu się na złożenie dokumentów.

Tłumaczenia mojego prawa jazdy dokonała firma RENAISSANCE Translation Office. Koszt z angielskiego na arabski to 50 SAR. Wystarczy wysłać im zdjęcie lub skan dokumentu na meaila: info@aljarboulaw.com i na następny dzień będzie gotowe. Zazwyczaj cena waha się między 40 a 100 SAR, w zależności od języka oryginalnego prawa jazdy.

2. Zarejestruj się na stronie MOI i załóż konto Absher

Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Ministry of Interior) i założenie konta, tzw. Absher. Link do rejestracji tutaj.

Strona ministerstwa nie działa na wszystkich przeglądarkach (w moim przypadku Firefox). Jeśli po kliknięciu otwiera się tylko czysta karta, spróbuj zmienić oprogramowanie.

By zakończyć rejestrację, będziesz poproszona o podanie swojego numeru Iqamy (ID) oraz numeru telefonu. Na koniec trzeba dokonać weryfikacji konta. Można to zrobić online na stronie swojego banku lub w konkretnie wyznaczonych punktach w mieście (lista na stronie internetowej MOI).

Pamiętaj, żeby zapisać swój login i hasło. Będzie ono potrzebne nie tylko do rejestracji prawa jazdy, ale również do sprawdzania mandatów i innych ważnych informacji personalnych.

3. Zaloguj się na Saudi Driving License Portal by umówić się na egzamin i złożenie dokumentów

Aby ustalić termin egzaminu, zaloguj się na stronie https://www.sdlp.sa/login . Użyj loginu i hasła z kroku nr 2. Niestety na tą chwilę dostępna jest tylko arabska wersja serwisu.

Będziesz poproszona o przesłanie skanów następujących dokumentów:

  • Iqama (Residency card)
  • polskie prawo jazdy / międzynarodowe
  • tłumaczenie dokumentu

Po załadowaniu dokumentów do systemu zostaniesz poproszona o wybranie terminu egzaminu praktycznego, złożenia dokumentów  i otrzymania saudyjskiego prawa jazdy. W Rijadzie znajdują się dwie placówki Urzędu Ruchu Drogowego (Moroor Traffic Office): w okolicy lotniska (https://goo.gl/maps/KnK1ZEc5gFT2) oraz w dzielnicy Rimal (https://goo.gl/maps/8z7mazetBVC2).

4. Zapłać za wydanie nowego prawa jazdy

Zanim wybierzesz się na egzamin, nie zapomnij przesłać opłaty za nowe prawo jazdy. Dokonać przelewu można za pośrednictwem systemu SADAD. Koszt: 200 SAR za 5 lat i 400 za 10 lat.

5. Raport medyczny

Raport medyczny może być wykonany przez jedną z wielu autoryzowanych placówek (lista szpitali dostępna na Saudi Driving License Portal). Ja swoje badania wykonałam w szpitalu Suleiman al Habib. Szpital pobiera próbkę krwi, by określić jej grupę oraz robi prosty test wzroku. Po wykonaniu testów, placówka wysyła elektronicznie kompletny raport do Biura Transportu Drogowego (możesz zostać poproszona o numer sponsora – zapytaj o niego wcześniej swojego pracodawcę). Po zatwierdzeniu raportu przez biuro, dostaniesz potwierdzenie SMS. Koszt badań (120 SAR) jest zazwyczaj pokryty przez ubezpieczyciela.

6. Egzamin i wydanie dokumentu

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków, możesz wreszcie wybrać się na egzamin do Moroor Traffic Office. Po rejestracji w recepcji i weryfikacji dokumentów, zostaniesz poproszona o przejście na placyk egzaminacyjny. Poniższe zdjęcie przedstawia manewry, które będziesz musiała wykonać na egzaminie:

 

Na egzaminie, będziesz poproszona o zaparkowanie równoległe oraz zawracanie na trzy (z jazdą tyłem). Zdający prowadzi samochód sam, egzaminator obserwuje i ocenia z zewnątrz. Z początku manewry mogą wydawać się dość trudne, ale bez paniki – egzaminatorzy są bardzo wyrozumiali i nie tak skrupulatni jak Ci w Polsce 🙂

 

Ważna wskazówka: Nie pij za dużo wody przed samym egzaminem. Na daną chwilę w budynku nie ma damskiej toalety 😊

Po zdanym teście zostaniesz poproszona o powrót do biura i po niedługiej chwili otrzymasz dokument. Powodzenia i do zobaczenia na drogach!