Za każdym razem kiedy wracam do Europy wszyscy pytają mnie jak wygląda życie w „złotej klatce” jak często mówi się o Arabii Saudyjskiej. Szczególnie w Polsce, kraju gdzie w zasadzie nie ma wielu  Saudyjczyków moi znajomi i rodzina nie mogą zupełnie wyobrazić sobie jak żyję na co dzień. Ropa, dolary, księżniczki, terroryści, wielbłądy, pustynia… Sama wiedziałam niewiele więcej przed trzema laty.

1. MUSZĘ SIĘ ZAKRYWAĆ

Prawda. W Arabii Saudyjskiej obowiązkowo w miejscach publicznych każda kobieta musi nosić tzw. abayę. Jest to rodzaj luźnego płaszcza zakrywającego kobiece kształty. Zazwyczaj w kolorze czarnym, chociaż coraz częściej spotyka się ustępstwa od tej reguły. Abaya abayi jednak nie równa i można spotkać naprawdę pięknie zdobione okazy. Saudyjki opanowały do perfekcji sztukę przyozdabiania: kwiaty, kolorowe ornamenty czy kamienie sprawiają, że nawet zwykła czarna płachta może wyglądać ładnie. Największym dowodem na to jest fakt, że tacy projektanci jak Gucci czy Dior szyją specjalne kolekcje dla Saudyjek.

Dodatkowo, każda kobieta powinna zakrywać włosy szalem tzw. hijabem. To prawo jest już nieco mniej surowo przestrzegane i można spotkać na ulicach kobiety z odkrytymi włosami, zawsze jednak mając szal przy sobie w razie gdyby policja religijna, tzw. muttawa nie poprosiła o zakrycie włosów.

Saudyjki często z własnego wyboru zakrywają również twarz tzw. nikabem, a nawet ręce rękawiczkami.

2. KOBIETY NIE MOGĄ PROWADZIĆ SAMOCHODU

Prawda. W Arabii Saudyjskiej surowo zabronione jest prowadzenie samochodu przez kobiety, a próby łamania tego prawa karane chłostą. Większość rodzin jednak zatrudnia swojego prywatnego kierowcę,  dla pozostałych w mieście jest pełno taksówek, wystarczy tylko zamachać ręką i zaraz zatrzyma się parę samochodów. Również aplikacje jak Uber czy Easy Taxi cieszą się ogromnym powodzeniem. W zasadzie brak jest komunikacji miejskiej ale i to w najbliższym czasie się zmieni, ponieważ w Rijadzie budowana jest pierwsza linia metra. Coraz częściej jednak słyszy się, że władze powoli przygotowują społeczeństwo do zniesienia tego zakazu.

 3. OBOK CYWILNEJ POLICJI ŻYCIE MIESZKAŃCOW KONTROLUJE TAKŻE POLICJA RELIGIJNA

Prawda. Tak zwana muttawa lub też w oficjalnym polskim tłumaczeniu Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu. Zajmuje się egzekwowaniem przestrzegania prawa islamskiego, takiego jak odpowiedni ubiór i zakrycie, separacji kobiet i mężczyzn oraz przestrzegania godzin modlitw. Osobiście miałam z nimi styczność tylko parę razy kiedy byłam poproszona o zakrycie włosów. Dość łatwo ich rozpoznać ponieważ nie noszą mundurów tylko charakterystyczną saudyjską szatę – biszt oraz długie brody.

4. ARABIA SAUDYJSKA TO ZACOFANY KRAJ

Fałsz. Ile razy słyszałam pytanie czy mieszkam w namiocie i czy jeżdżę na wielbłądzie. Nie, mieszkam w domu, a do pracy zawozi mnie najzwyklejszy w świecie SAMOCHÓD. W Arabii Saudyjskiej powstaje coraz więcej uniwersytetów. Również wielu Saudyjczyków studiuje na uczelniach zagranicznych powracając do kraju i próbując wprowadzić zachodni styl życia. Jako bardzo atrakcyjny rynek do inwestowania, swoją siedzibę w Arabii założyło wiele zachodnich koncernów. Rijad to eksplodujące miasto, pomimo kryzysu wciąż pełne inwestycji.

5. W ARABII SAUDYJSKIEJ ZAKAZANY JEST ALKOHOL I WIEPRZOWINA

Prawda. Alkohol w Arabii Saudyjskiej jest całkowicie zakazany. Całkowicie oznacza, że nie ma go w hotelach i sklepach (no chyba że Budweiser 0%), a za próbę przemytu przewidziane są surowe kary więzienia.

6. MOGĘ WYJŚĆ Z DOMU I PODRÓŻOWAĆ TYLKO W ASYŚCIE MĘŻCZYZNY

Fałsz. Wręcz przeciwnie – w Arabii Saudyjskiej zabronione jest przebywanie w towarzystwie mężczyzny, który nie jest mężem lub spokrewnionym. Więc w moim przypadku nie miałabym opcji załatwienia jakiejkolwiek sprawy. Wszędzie chodzę sama – na zakupy, do banku, restauracji i nigdy nie spotkałam się z poleceniem, żeby wrócić w towarzystwie opiekuna. Mogę również opuszczać kraj bez zgody mojej firmy.

7. W ARABII SAUDYJSKIEJ NIE MA KIN, TEATRÓW I KLUBÓW

Prawda. Po pierwsze wszelkie formy publicznej muzyki są zakazane – to znaczy że wchodząc do Bershki czy innego sklepu nie usłyszysz głośnej muzyki jak w każdym innym kraju. Drugim powodem wprowadzenia zakazu kin i teatrów jest to, że w takich miejscach łatwiej o mieszanie się płci. Również surowa cenzura nie pozwala na wyświetlanie wielu filmów.

8. DZIEŃ W ARABII SAUDYJSKIEJ PODYKTOWANY JEST MODLITWAMI

Prawda. Jednym z głównych filarów Islamu jest modlitwa 5 razy dziennie. W Arabii Saudyjskiej na czas modlitwy zamykane są wszystkie restauracje, biura i sklepy, nawet te w centrach handlowych. Planując załatwić jakąś sprawę na mieście, muszę zawsze brać pod uwagę, że na czas mojego przyjazdu może być wszystko zamknięte. Po jakimś czasie ekspaci się do tego przyzwyczajają i traktują czas modlitwy jako kolejną przerwę na kawę.

Zabronione jest również kultywowanie innej religii niż Islam, dotyczy to również posiadania Biblii czy nawet krzyżyka.

9. W ARABI SAUDYJSKIEJ LUDZIE ŚPIĄ NA PIENIĄDZACH… I ROPIE

Fałsz. Nie wszyscy Saudyjczycy są bogaci i zarabiają krocie. Wielu z nich zarabia tyle co przeciętny Polak i żyje na skromnym poziomie. Arabia Saudyjska to kraj kontrastów, więc możesz zobaczyć żebrzącą kobietę na ulicy, a zaraz potem Saudyjkę wydającą fortunę na zakupach. Fakt, przeciętny Saudyjczyk zatrudnia gosposię i kierowcę, a dzieci wychowuje niania ale tutaj nie jest to oznaką luksusu.  Kraje Bliskiego Wschodu wzbogaciły się szybko na wydobyciu ropy naftowej. Cena 0.85 zł za litr nadal robi wrażenie (w zeszłym roku było ok. 50 gr) ale prawdą jest, że ropa kiedyś się skończy więc również Arabia Saudyjska szuka alternatywnych źródeł finansowania swoich wydatków.

10. NIE MOGĘ IŚĆ DO RESTAURACJI W MIESZANYM TOWARZYSTWIE, UMAWIAĆ SIĘ NA RANDKI 21e1398b2c7fb613ace2ff89cc7460d0c1f2c6cd

Prawda,  jednak ekspaci znaleźli również sposoby jak ominąć to prawo. Przede wszystkim, na zamkniętych osiedlach dla obcokrajowców, tzw. coumpoundach, życie wygląda dość podobnie jak w Europie. Nie ma abayi, policji religijnej i ostrych zasad. Żeby legalnie wyjść do restauracji w większym, mieszanym towarzystwie, wystarczy również zabrać ze sobą jedno małżeństwo i już traktowani jesteśmy jako rodzina. Wszystkie restauracje, urzędy, banki mają osobne wejścia dla mężczyzn (single section) Oraz kobiet i rodzin (family section). Nawet kolejki w Macdonaldzie ustalane są wedle tych zasad.

11. JAKO TURYSTA NIE MOGĘ PRZYJECHAĆ DO ARABII SAUDYJSKIEJ

Prawda.  Jeśli nie jesteś Muzułmaninem udającym się na pielgrzymkę do Mekki, nie ma możliwości przyjazdu do kraju jako turysta. Arabia Saudyjska wydaje tylko wizy biznesowe.