Z roku na rok latanie staje się coraz bardziej popularne. Powstaje więcej nowych linii lotniczych, a każda z nich oferuje inne warunki zatrudnienia. Rekrutacje do pracy w lotnictwie cieszą się dużą popularnością. Dla jednych jest to praca tylko na chwilę, inni wiążą z lotnictwem swoją przyszłość na dłużej. Rodzaj linii lotniczych określa ogólne warunki, jakich można się spodziewać szukając pracy.

Komercyjne linie lotnicze

Zdecydowana większość personelu pokładowego zaczyna swoją karierę w liniach komercyjnych. Linie komercyjne to takie, którymi większość z nas lata na co dzień kupując bilet na dany lot bez konieczności wynajmowania całego samolotu.

Tanie linie lotnicze tzw. low costy

Linie, które swoje strategie opierają na jak najniższych cenach biletów, czyli przekładają ilość nad jakość. W takich liniach, zazwyczaj obsługujących tylko klasę ekonomiczną, serwis na pokładzie jest płatny, a więc łatwiejszy, ponieważ nie trzeba obsługiwać każdego pasażera. Większość low costów posiada swoje bazy na tańszych, oddalonych od centrum miasta lotniskach, więc koszty zakwaterowania zdecydowanie maleją. Jednocześnie cięcie kosztów oznacza, że dzień pracy kończy się powrotem do bazy, ponieważ tanie linie zazwyczaj nie organizują grafików z pobytami – tzw. layoverami, więc możliwości zwiedzania w czasie pracy maleją. Z drugiej strony low costy posiadają rozbudowane siatki połączeń oraz atrakcyjne zniżki dla załogi, z których możemy skorzystać w czasie wolnym. Dobre na początek, aby zdobyć doświadczenie potrzebne przy rekrutacji do innych linii.

Zalety: stosunkowo łatwo dostać pracę bez doświadczenia, łatwy serwis, prowizje od sprzedaży na pokładzie, zniżki na bilety dla załogi

Wady: niższe zarobki, brak pobytów

Popularne tanie linie lotnicze: Ryanair, Wizz Air, easyJet, Germanwings, Norwegian, FlyNas (Arabia Saudyjska), FlyDubai

Czarterowe linie lotnicze

Są to firmy które wynajmują samoloty na potrzeby biur podróży lub innych linii. Praca w takich liniach daje duże możliwości zwiedzania, ponieważ często załoga pozostaje na miejscu z samolotem lub co jakiś czas zmienia bazę. Często jest to praca tylko na sezon wakacyjny, co ułatwia zdobycie doświadczenia jeszcze w trakcie studiów, jednak nie zapewnia stabilnego zatrudnienia.

Zalety: długie pobyty – możliwość zwiedzania

Wady: praca sezonowa

Popularne czarterowe linie lotnicze: Enter Air (Polska), Small Planet Airlines (Litewskie linie z bazą w Polsce), Travel Service (Czechy), TUIfly (Niemcy), Thomas Cook Airlines (Wielka

Brytania)

Narodowi przewoźnicy

Linie lotnicze wspierane lub będące własnością rządu danego kraju.

Stabilne zatrudnienie daje możliwość pozostania w firmie na wiele lat, oferując takie przywileje jak urlop macierzyński,  który nie jest standardem w tej branży.

Zalety: możliwość pracy w ojczystym kraju, stabilne zatrudnienie,  możliwość związania się z firmą na lata, pobyty, urlop macierzyński, większa tolerancja na wiek kandydata (z doświadczeniem)

Wady: w większości przypadków wymagane doświadczenie

Przykłady narodowych przewoźników: PLL LOT, Lufthansa (Niemcy), Alitalia (Włochy), Etihad Airways (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Turkish Airlines (Turcja), Oman Air (Oman), Saudi Airlines (Arabia Saudyjska), Qatar Airways (Katar)

Prywatne linie lotnicze

Wisienka na torcie w pracy jako cabin crew. Praktycznie niemożliwe jest rozpoczęcie kariery jako stewardessa zaczynając od sektora prywatnego, ze względu na wymagane doświadczenie. Prywatne linie posiadają w swojej flocie zarówno duże samoloty, jak i małe przewożące tylko kilku pasażerów.

Prywatni właściciele samolotu zatrudniający swoją załogę

Praca wymaga więcej zaangażowania niż zatrudnienie w liniach komercyjnych. Często personel pokładowy zatrudniony przez prywatnego właściciela zajmuje się także zamawianiem cateringu, organizacją zakupów a nawet rezerwacją hoteli dla załogi, a więc zakres obowiązków jest o wiele szerszy. Ogłoszenia o tego typu pracy rzadko zamieszczane są w Internecie. Zazwyczaj rekrutacją zajmują się wyspecjalizowane agencje lub personel zatrudniany jest z polecenia. Załoga podróżuje razem z samolotem, a więc pobyty mogą wydłużać się do miesięcy, w zależności od upodobań właściciela.

Zalety: praca mniej intensywna; długie pobyty; większa ilość urlopu, często w systemie rotacyjnym- np. dwa miesiące pracy i jeden miesiąc wakacji;  wysokie wynagrodzenie

Wady: wysoka odpowiedzialność; ciągła dyspozycyjność i brak grafiku; wysokie wymagania (wiek, wygląd, narodowość – w zależności od upodobań właściciela samolotu); wymagane doświadczenie

Biznes jety, prywatne czartery

Firmy specjalizujące się w wynajmie luksusowych samolotów na potrzeby firm oraz prywatnych osób.

Zalety: pobyty; większa ilość urlopu, często w systemie rotacyjnym- np. dwa miesiące pracy i jeden miesiąc wakacji;  wysokie wynagrodzenie

Wady: ciągła dyspozycyjność i brak grafiku; wymagane doświadczenie

Przykłady prywatnych czarterów: Vista Jet, Global Jet, Alpha Star, Qatar Executive

Freelance

Praca na zlecenie prywatnych linii lotniczych i właścicieli samolotów na krótki okres czasu lub pojedyncze loty. Zlecenia otrzymuje się przez zarejestrowanie w agencjach poszukujących pracy dla lotnictwa lub z polecenia.

Zalety: elastyczność – pracujesz kiedy chcesz

Wady: praca w nieznanym środowisku, duża odpowiedzialność, ubezpieczenie i opieka medyczna we własnym zakresie, ciężko otrzymać zlecenia bez znajomości, brak ciągłości w zatrudnieniu