Lądując w Rijadzie w marcu 2014 nie miałam wielkiego pojęcia o życiu w Arabii Saudyjskiej. Nie jest to najbardziej oblegany kierunek emigracji Polaków, więc ciężko było znaleźć kogoś, kto mieszkał w KSA. Starałam się wyszukać jak najwięcej w Internecie i tradycyjnych mediach, które jednak w większości opowiadały oparte na stereotypach, dość przerażające historie.
Pierwszy stres – ląduję w nocy i nie mam abaji ani hidżabu. Oznacza to, że złamię prawo jeszcze przed dotarciem do nowego domu. Największą obawą w tamtym czasie było złamanie prawa, bez świadomości, że robię coś niedozwolonego. Jednak nic złego nie przydarzyło się tamtej nocy, jak również przez kolejne 6 lat mojego życia na Bliskim Wschodzie.
Przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i obowiązujących zasad zajęło mi raptem kilka dni. Dużym zaskoczeniem był dla mnie palący żar z nieba i zupełny brak chodników. Zawsze wolałam chodzić piechotą niż jeździć samochodem, jednak w przypadku Rijadu mogłam o tym zapomnieć ze względu na temperatury i duże odległości. Do tego zupełny brak komunikacji miejskiej, więc byłam skazana na poruszanie się wszędzie taksówkami. Po kilku dniach nauczyłam się, że lepiej nie zadzierać z Muttwą (policją religijną). Wiedziałam jak nie dać się oszukać taksówkarzowi oraz przywykłam do młodych mężczyzn jadących za moim samochodem tylko po to, żebym zauważyła zapisany na kartce ich numer telefonu. Te dni i tak minęły. Policji religijnej już nie ma, Uber upraszcza poruszanie się po mieście, a młodzi desperaci przerzucili się na Snapchat.
Życie w Arabii Saudyjskiej – najczęstsze stereotypy, które słyszę jako kobieta
„Życie niezamężnej kobiety w Arabii jest ciężkie, ponieważ potrzebuje ona mężczyzny jako opiekuna, żeby załatwić wiele spraw.”
Nie. Jako ekspat nie potrzebujesz w ogóle opiekuna. Ta zasada obowiązuje tylko Saudyjki.
„Musisz być całkowicie zakryta, od stóp, po czubek głowy.”
Turystki i rezydentki nie mają już obowiązku noszenia abaji. Zakrywanie włosów nie jest obowiązkowe nawet dla Saudyjek.
„Arabia Saudyjska to niebezpieczny kraj do zamieszkania dla kobiety.”
Ja bym tak nie powiedziała. Jeśli posiadasz zdrowy rozsądek i stosujesz się do powszechnych zasad, będziesz się tutaj czuła zupełnie bezpiecznie.
„Nie mogę prowadzić samochodu w Arabii Saudyjskiej.”
Od 2018 roku możesz. Inna sprawa, że będziesz potrzebowała trochę czasu na przyzwyczajenie się do panującego tu chaosu. Trochę takie prawo dżungli – przetrwa najsprytniejszy. Post jak przekształcić prawo jazdy w Saudyjskie znajdziesz tutaj.
„ Żyjąc w Arabii, zapomnij o życiu towarzyskim.”
To moje ulubione Spokojnie, nie musisz zamykać się w domu. Przecież prawo nie zabrania spotykania się ze znajomymi. Możesz też normalnie wychodzić do restauracji. Większość przyjezdnych żyje na zamkniętych osiedlach, tak zwanych compoundach, w których życie towarzyskie jest bardzo bogate. Zazwyczaj również ambasady organizują imprezy i koncerty. No i ostatnimi czasy zniesiony został zakaz organizowania eventów, więc jest w czym wybierać. Możesz również chodzić do kina.
„Jako kobieta, nie mogę podróżować”.
Możesz swobodnie podróżować sama. Nawet Saudyjki nie muszą podróżować w towarzystwie mężczyzny. Nie ma problemów z wynajmem samochodu i pokoju w hotelu.
Arabia Saudyjska dzisiaj – kilka zasad, których powinnaś się trzymać żyjąc jako kobieta w Arabii Saudyjskiej
- Arabia Saudyjska to kraj muzułmański. Wszystko tutaj podporządkowane jest religii, nawet prawo oparte jest na szariacie. Rytm dnia wyznaczają przerwy na modlitwę. Oznacza to, że przez ok. pół godziny, wszystko jest zamknięte. Dlatego właśnie wychodząc z domu na zakupy czy do banku, zawsze sprawdzaj, czy starczy Ci czasu, żeby pozałatwiać wszystko bez konieczności czekania. Praktykowanie innych religii niż islam w miejscach publicznych jest zakazane.
- Pamiętaj, że różnice kulturowe, a oficjalne zakazy to dwie różne rzeczy. Jeśli nie chcesz za bardzo rzucać się w oczy ( a i tak będziesz jako Europejka), załóż abaję. Niektóre z nich są naprawdę piękne i nie przypominają czarnego worka, który przychodzi Ci na myśl. Sama uważam je za całkiem wygodne, więc czasem je noszę. Możesz również pozostać przy skromnym ubiorze – długich rękawach, zakrytych nogach i płytkim dekolcie. Oficjalne zasady nakazują zakrywanie ramion i kolan.
- W żadnym wypadku nie przywoź alkoholu. Jest zakazany nawet w hotelach.
- Robienie zdjęć ludziom bez ich zgody jest traktowane jako przestępstwo. Szczególnie fotografowanie kobiet. Jako fotograf mogę jednak powiedzieć, że jeśli spytasz uprzejmie, prawie zawsze dostaniesz zgodę.
- Arabia coraz bardziej otwiera się na turystów i przyjezdnych, jednak wciąż istnieje wiele miejsc gdzie kobiety są odizolowane od mężczyzn. Nowe restauracje nie mają już rozdzielonych pomieszczeń ale nie bądź zaskoczona, kiedy zobaczysz osobne wejście dla „family” and „single”. To pierwsze dotyczy właśnie pomieszczenia dla kobiet i rodzin. To samo dotyczy banków, również niektóre eventy mają dedykowane godziny.
- Czasem coś, co jest normalne w Polsce, może być inaczej zrozumiane w Arabii. I na odwrót. Zwyczajna przyjazna konwersacja z mężczyzną, może być odebrana jako zwiększone zainteresowanie. Pytanie o numer telefonu lub Snapchat, zazwyczaj jest zaproszeniem na randkę. I nie czuj się obrażona, jeśli będziesz pytana czy jesteś zamężna – w Arabii Saudyjskiej to normalne. Dla świętego spokoju, możesz powiedzieć, że mąż został w kraju, to najlepszy sposób, żeby uciąć denerwującą rozmowę.
Girls just wanna have fun – zakupy, salony urody i siłownie w Arabii Saudyjskiej.
Wyobraź sobie kraj, w którym większość form tradycyjnej rozrywki była zakazana przez lata. Co można robić dla urozmaicenia czasu? Oczywiście, zakupy! Dlatego właśnie Arabia Saudyjska jest całkiem dobrym miejscem, żeby wydać trochę pieniędzy. Wybór centrów handlowych jest ogromny. Możesz również wybrać się na tradycyjny souk lub do luksusowej galerii ze sklepami znanych projektantów. Większość sklepów nie ma przymierzalni. Możesz przymierzyć swoje zakupy w toalecie lub w domu.
Niektóre produkty są droższe niż w Europie, inne można kupić taniej. Ja staram się nabywać kosmetyki za granicą, ale elektronika jest trochę tańsza niż w Polsce ze względu na niski VAT. Ostatnio jest coraz lepiej jeśli chodzi o dostępność zdrowej żywności, nie jest to jednak to samo co w naszym kraju. Możesz być zaskoczona, jak ciężko jest znaleźć w Arabii Saudyjskiej tampony. Polecam zaopatrzyć się przed wylotem
Salony kosmetyczne i fryzjerzy
Salonów piękności w Arabii Saudyjskiej jest dużo. Ja staram się nie korzystać z nich na miejscu, wolę poczekać na wakacje w Polsce, bo stosunek jakości do ceny usługi pozostawia wiele do życzenia. Poza tym ciężko znaleźć salon, dopasowany do gustu Europejki.
Sport
Siłownie dla kobiet zawsze są oddzielne. Zazwyczaj o wiele droższe niż te dla mężczyzn, jednak w pakiecie często jest spory wybór dodatkowych zajęć. Ostatnio joga zrobiła się tutaj bardzo popularna, więc spokojnie można znaleźć studio lub prywatnego instruktora. Nie ma zakazu biegania, jeżdżenia na rowerze czy rolkach.
Jeśli planujesz mieszkać w hotelu zapytaj, czy mają siłownię dedykowaną dla kobiet. Czasem możesz skorzystać z siłowni tylko w konkretnych godzinach, lub wcale. Zazwyczaj baseny hotelowe są zarezerwowane tylko dla mężczyzn.
Podsumowanie
O życiu w Arabii Saudyjskiej wciąż krąży wiele stereotypów. Przyjeżdżając do tego kraju nie miałam zbyt wielkich oczekiwań. Może dlatego zaskoczyłam się pozytywnie i szybko zaaklimatyzowałam. Jest oczywiście wiele rzeczy, za którymi tęsknię i z którymi się nie zgadzam. Pisząc ten post chciałam jednak udowodnić, że nie ma powodu do obaw, jeśli myślisz o przeprowadzce lub podróży do Arabii Saudyjskiej. Sama, po 6 latach życia na Bliskim Wschodzie mogę nazwać Rijad moim domem.
Chętnie usłyszę twoją opinię. Jeśli masz doświadczenie związane z życiem w Arabii Saudyjskiej, skomentuj i podziel się swoją historią.
Zobacz także:
[ess_grid alias=”grid-10″]
Witam, mam kilka pytań.czy jest szansa skontaktowania się z Panią na FB lub mailowo?
Witam,podziwiam Pania za odwage…Naczytalam sie troche ksiazek i roznych informacji o Arabii Saudyjskiej i byloby to ostatnie miejsce na ziemi , gdzie chcialabym zamieszkac na stale.Mysle ze chyba w zadnym z krajow o kulturze arabskiej.Pomimo poluzowania niektorych restrykcji,w stosunku do kobiet,bedzie ona zawsze na straconej pozycji,bez prawa do gosu czy obrony w jakiejs konfliktowej sytuacji. Dyskryminacja kobiety w tym kraju jest bardzo razaca.Ja nie moglabym tam zamieszkac….
To szczescie ze Pania nic przykrego do tej pory nie spotkalo i czuje sie Pani w tym kraju dobrze.
Jest Pani rezydentka,czy mieszka juz na stale? i dlaczego akurat Arabia Saudyjska?
Religia w tym kraju ,jak rowniez w innych krajach muzulmanskich,- to religia dbajaca o zaspokojenie pragnien mezczyzn,ktorym kobiety maja sie calkowicie podporzadkowac.
Jednak jest duzo kobiet ktore lubia byc zniewolone przez taki system,archaiczne tradycje,zaklamany koran’interpretowany wedlug wlasnych potrzeb przez populacje mezczyzn zyjacych w tych krajach.
Pozdrawiam serdecznie
Witam . Poznałam swojego narzeczonego przez internet ponad rok temu . Jest on Libańczykiem , ale kilka lat mieszka i pracuje w Arabii Saudyjskiej . Na początku nie byłam przekonana , co do podróży do KSA . Wszyscy mi to odradzali . Słyszałam komentarze typu ,, nie wrócisz ,, , ,, sprzedadzą Cię za wielbłądy ,, , ,, trafisz do burdelu ,, , ,, sprzedadzą Cię na organy ,,. Mimo wszystko po kilku miesiącach zdecydowałam się zaryzykować . Gdy trafiłam na lotnisko w pierwszy dzień , czułam się nieswojo . Ludzie patrzyli na mnie , a ja udawałam , że nikogo nie widzę Nie znałam zasad , więc wolałam się nie wychylać. Jednak fakt , że mało podróżuję przysporzył mi problemów . Nie wiedziałam gdzie iść , co robić . Narzeczony czekał przed lotniskiem . Jednak mężczyźni pracujący na lotnisku okazali się bardzo mili . Zaprowadzili mnie do biura wizowego , poczekali tam na mnie , odprowadzili mnie do odprawy paszportowej , nawet otworzyli ruchome schody , żebym nie musiała dźwigać bagażu po zwykłych schodach jak inni , a na końcu skierowali mnie do okienka dla biznes klasy , przez co nie musiałam stać w kolejkach . Oczywiście ubrałam Abaya , żeby nie rzucać się mocno w oczy. Byłam w Riyadh przez tydzień . Mile wspominam ten czas i spotkanych na drodze ludzi . Było gorąco , ale prawdę mówiąc wszędzie jest klimatyzacja , a gdy wychodzisz na zewnątrz , to tylko z budynku do auta. Spróbowałam nowego jedzenia , poznałam historię kraju , byłam w muzeum i wielu innych ciekawych miejscach . W hotelach byłam bardzo miło traktowana . Po 3 miesiącach wróciłam do KSA , tym razem do Khubar . Tam podobało mi się bardziej . Piękne widoki , większa swoboda . Pogoda pozwoliła nam na spacery . Bawiliśmy się tam świetnie , jazda konna , na quadach na pustyni , wizyta w escape room . Zwiedzanie miasta nocą. Nawet długie sukienki mi nie przeszkadzały. Pewnego dnia , gdy tak siedziałam w hotelowym ogrodzie i patrzyłam na ludzi , którzy mnie otaczali , kobiety ubrane identycznie w czarnych abayach, mężczyźni na biało , rozmawiali i śmiali się , tak jak my w Europie . Wtedy zrozumiałam , że patrząc na nich , nie mogę ich ocenić , nawet gdybym chciała . Żeby móc wiedzieć coś o nich , musiałabym lepiej ich poznać . Moim zdaniem ten ubiór sprawia , że wszyscy są jednakowi , nikt się nie wywyższa , nikt się nie wyróżnia . Będąc tam , zrozumiałam wiele rzeczy i poznałam wiele pozytywnych aspektów na temat tego kraju i ludzi . Wkrótce planuję przeprowadzić się tam i rozpocząć nowe życie .