Nosy Be – najbardziej turystyczna część Madagaskaru, jednak nijak ma się to do tłumów w Tajlandii czy na Zanzibarze. W dosłownym tłumaczeniu – Wielka Wyspa, jest największą, ale jedną z setek otaczających „Wielki Ląd”. 

 

Co robić w Nosy Be? Główne atrakcje wyspy i okolic

 

Andilana

Andilana Beach znajduje się w północno-zachodniej części wyspy i zdecydowanie jest to najpiękniejszą plaża Nosy Be. Łatwo do niej dotrzeć skuterem lub tuk-tukiem. Przy samym wejściu znajduje się duża restauracja/bar prowadzona przez Francuza. Jest też jedno małe, lokalne miejsce pomiędzy straganami z pamiątkami. Niedziela to popularny dzień piknikowy dla okolicznych mieszkańców, więc można też załapać się na porcję streed foodu.

Nie daj się nabrać gościowi siędzącemu tuż przy parkingu, który będzie próbował naciągnąć Cię na opłatę za wstęp na plażę, po prostu powiedz, że idziesz do restauracji. A tak w ogóle – Andilana jest piękna, ale w porównaniu do plaż okolicznych wysp, przegrywa z kretesem, więc następną pozycją na liście jest…

 

Odkrywaj okoliczne wyspy

Nosy Be to świetne miejsce wypadowe do zwiedzania innych wysp i małych wysepek – jako całodniowych wycieczek lub też z noclegiem na miejscu.

Nosy Iranja – najpiękniejsza, najbardziej rajska i pocztówkowa wyspa w pobliżu. W zasadzie dwie – połączone ze sobą piaszczystym pasem, znikającym w nocy w czasie przypływu. To z pewnością miejsce nie do pominięcia. Wiele lokalnych biur podróży ma w swojej ofercie jednodniowe wycieczki, ja jednak polecam zostanie na noc. Wyspa zmienia się zupełnie po godzinie piętnastej. Jednodniowi wycieczkowicze odpływają, zostaje tylko kilka turystów oraz mieszkańcy okolicznej wioski. Gwar zamiera, stragany z pamiątkami się zamykają. Idealny czas żeby przyjrzeć się codzinnemu życiu tubylców, odwiedzić punkt widokowy lub cieszyć się pustą plażą.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Alex | Travel & Saudi Arabia (@olasupertramp)

Na wyspie znajdują się dwa hotele. Zahir de L’ile mieści się zaraz przy głownej plaży. Koszt jednej nocy to około 240 Euro i zawiera 3 posiłki dziennie. Zdecydowanie ciekawszą i tańszą opcją jest hotel położony na drugiej plaży, ok. 10 min piechotą, mijając wioskę i lokalne boisko. Hotel to tak na prawdę palmowe chaty, znajdujące się tuż na samej plaży. Koszt – ok. 20 Euro za dobę. Brak elektryczności – naładuj telefon i aparat przed przyjazdem.

Nosy Tanikely – mała wysepka, popularne miejsce do snorkelingu i nurkownia. Sama natura, bez hoteli i restauracji, za to z uroczą latarnią morską zajdującą się w najwyższym punkcie wyspy – koniecznie nie przegap tej krótkiej wspinaczki. I rozglądaj się wkoło, ja spotkałam rodzinkę lemurów po drodze i jeszcze kilka parę innych dziwnych stworów 🙂

Nosy Sakatia – jeśli marzysz o pływaniu z żółwiami lub o cichym hotelu z rajską plażą, wybierz tą wyspę

Nosy Komba – kolejne dobre miejsce do spotkania lemurów, całkiem dobrze oswojonych z ludźmi. Jest parę hoteli, za to nie ma elektryczności więc wszystkie zasilane są energią słoneczną. Super eko  👌

Rezerwat Przyrody Lokobe

Idealne miejsce, żeby zobaczyć czarne lemury i parę innych gatunków w swoim naturalnym środowisku. A przy większym szczęściu również najmniejszego na świecie kameleona (ok. 1 cm długości), sowy, boa, wiele gatunków ptaków i roślin takich jak ylang-ylang czy wanila. Wstęp do rezerwatu tylko z przewodnikiem, którego można znaleźć przy wejściu do parku lub wykupić pakiet w lokalnym biurze podróży (ok. 90 000 Ar z dojazdem)

Nurkowanie

Madagarkar to raj dla nurków i amatorów snorklingu. Na wyspie jest kilka szkół – my wypróbowaliśmy Ocean Dream w Ambatoloaka. Najlepsze miejscówki do nurkowania to pobliże Nosy Tanikely, Ianja lub Sakatia, jest też parę wraków.

Wodospady

Pominięte nawet przez Lonely Planet, zasługują a większą uwagę jeśli masz więcej czasu na wyspie. Piękne miejsce, otoczone przez tropikalną zieleń, z daleka od tłumów. O ile będziesz miał szczęście, załapiesz się na darmowy pokaz skakania do wody przez lokalne dziecaki. Nie zapomnij zabrać środka przeciw komarom.

Dojazd: skręć w małą drogę po prawej stronie, mniej więcej w połowie pomiędzy Helle Ville i Ambatoloaka. Spytaj lokalesów o „La Cascade” i podążaj za znakami na niewielkiej polnej drodze.

Mont Passot

Najwyższy punkt Nosy Be, świetne miejsce do podziwiania zachodu słońca i jezior kraterowych. Google Maps wskazuje dwie drogi dojazdu, ale nie wybieraj tej przez Dzamandzar. Doga jest praktycznie nieprzejezdna nawet quadem. Drogę z Helle Ville można pokonać nawet samochodem lub skuterem.

Przyjrzyj się lokalnemu życiu – Helle Ville i Dzamandzar

Helle Ville to niewielkie, ale głośne i tętniące energią miasto. Mix backpackersów, podróżników, tutejszych i ekspatów mieszkających na wyspie na stałe. Życie codzienne skupia sie głównie wokół ulic prowadzących do targu oraz portu. Ta mała stolica wyspy ma uroczy, lekko kolonialny klimat, przez co przypomina trochę Stone Town na Zanzibarze.

Dzamandzar to mała wioska na zachodnim wybrzeżu, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Helle Ville i plażą Andilana. Jest znana z organizacji zawodów lokalnej sztuki walki  zwanej Moraingy – podobnej do tajskiego boksu. Świetna okazja do podpatrzenia lokalnego życia, za mniej niż 1$.

Sacred Banyan tree – święte drzewo Banyan

Nie tak daleko od Helle Ville, w pobliżu wioski Mahatsinjo znajduje się wielkie drzewo, które stało się miejscem lokalnego kultu. Posadzone w 1836 roku przez królową jednego z plemion, rozrosło swoje korzenie na powierzchni 5 tys. m2. Jako, że jest to miejsce gdzie lokalni mieszkańcy oddają hołd przodkom i naturze, tradycją jest zdejmowanie obuwia i zakrycie nóg sarongiem, zapewnionym przez przewodnika na wejściu. Jeśli potrzebujesz ciechego i spokojnego miejsca do medytacji, koniecznie się tam wybierz.

Wycieczka wokół wyspy na skuterze lub quadzie

Nosy Be to idealne miejsce do przemieszczania się quadem lub skuterem. Wyspa nie jest bardzo duża, więc można objechać ją wkoło w jeden dzień. Stan dróg jest trochę lepszy niż w pozostałęj części Madagaskaru, który niestety słynie z fatalnych warunków drogowych. Jest też stosunkowo łatwo znaleźć wypożyczalnię na wyspie (głównie Ambatoloaka). Ceny zależą od długości wypożyczenia i umiejętności targowania (skuter ok. 10 Euro/dzień, quad około 40 euro).