Pierwotnie znane jako Kantipur, Kathmandu oczarowuje swoją różnorodnością. Różnorodnością kultur, religii, tradycji i krajobrazów. Traktowane czasem z przymrużeniem oka jako baza na wyprawy w Himalaje, zdecydowanie zasługuje również na kilkudniowy pobyt.

Kathmandu w 3 dni – co zobaczyć?

Kathmandu - Darbur Square
Plac Durbar

DZIEŃ 1- Zabłądź w dzielnicy Thamel

 • Thamel to najbardziej popularna dzielnica wśród backpackersów i według mnie zdecydowanie najlepszy wybór jeśli chodzi o zakwaterowanie. Nawet jeśli twój hotel znajduje się gdzie indziej, koniecznie wpadnij by zrobić  zakupy i poczuć fantastyczną, typowo azjatycką atmosferę. W moim przypadku to właśnie tutaj zaczęłam swoją przygodę z Nepalem i od pierwszej minuty wiedziałam, że jest to moje miejsce. Śmiem twierdzić, że do Nepalu spokojnie można przyjechać nago, bo Thamel i tak będzie miał wszystko co potrzebujesz – zaczynając od sprzętu trekkingowego, przez paszminę (Nepalski kaszmir), a kończąc na kosmetykach opartych na ajuwerdach i znakomitym jedzeniu. Chwilę po przyjeździe uderzy Cię zgiełk miasta, skuterów jeźdżących w każdym możliwym kierunku (a najbardziej w twoim), kolorowych wystaw sklepowych i zapachów kadzidełek z przyulicznych świątyń. Postaraj się spędzić tutaj przynajmniej kilka godzin, naprawdę warto, żeby wczuć się w klimat. I nie zapomnij spróbować tutejszych momos, czyli nepalskich, tradycyjnych pierożków.
Kathmandu - Thamel
Thamel
 • Garden of Dreams czyli Ogórd Marzeń
  Po hałaśliwym Thamelu to miejsce przypomina oazę. Już przekraczając wielką betonową bramę, poczujesz się jak Alicja w Krainie Czarów, tylko zamiast królika przybiegnie do Ciebie bardzo towarzyska wiewiórka, domagając się jedzenia. Ten neo – klasyczny ogród został zbudowany w 1920 roku, na podobieństwo angielskich projektów (to tylko kopia, jako że Nepal nigdy nie był państwem skolonizowanym). Przynieś książkę lub matę do jogi, żeby całkowicie skorzystać z relaksującej atmosfery. A jeśli poczujesz się głodny, na terenie ogrodu znajduje się restauracja i bar (dość drogie w porównaniu z resztą Thamelu). 
 • Odkryj życie nocne Thamelu
  Trzeba przyznać, że nie spodziewałam się tego przed przylotem do Nepalu, ale życie nocne w Katmandu jest na całkiem przyzwoitym poziomie. Nie mam na myśli klubów, chociaż takie też się znajdą, ale raczej małe przyjemne bary wypełnione backpackersami i muzyką na żywo. Mój ulubiony to Sam’s Bar – mix lokalsów, turystów wracających lub zmierzających w stronę Himalajów i podróżników. Wpadnij w sobotę, mają wieczór reggae.


DZIEŃ 2 – Stare Kathmandu i Durbar Square

 • Kompleks zjawiskowych świątyń i pałaców, zarówno buddyjskich jak i hinduskich. Został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO i jest to zdecydowanie pozycja nie do przeoczenia dla turysty będącego w Kathmandu. Nawet jeśli jesteś w mieście tylko na parę godzin, wybierz Durbar Square. To właśnie tu odbywała się koronacja królów Nepalu, którzy zamieszkiwali oficjalnie pałac aż do 20go wieku. Przestrzeń podzielona jest na dwa mniejsze place. Mapa pokazuje ponad 40 miejsc do zobaczenia, więc zwiedzenie całego kompleksu zajmuje kilka godzin, szczególnie, że warto też przysiąść i przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców. A jeśli masz więcej szczęścia, natrafisz na jeden z licznych festiwali mających miejsce na placu Durbar. 
Durbar Square
Durbar Square

Niestety, Durbar Square ucierpiał mocno podczas trzęsienia w 2015 roku. Wiele świątyń zostało kompletnie zniszczonych. Powoli sytuacja się zmienia i budowle zostają odbudowywane, dlatego część miejsca przypomina plac budowy. 

Swoistą atrakcją na placu Durbar jest dom Kumari (Kumari-Ghar), czczonej zarówno przez buddyzm jak i hinduizm. Jest jedyną na świecie żyjącą boginią. Nepalczycy wierzą, że Taleju reinkarnuje do ciała małej dziewczynki, wybieranej spośród wielu małych dzieci, według ściśle określonych kryteriów. Pozostaje ona Kumari do pierwszej miesiączki, po czym następują poszukiwania jej następczyni. Miałam to szczęście zobaczyć jej teraźniejszą „wersję” na żywo. Jako typowa Europejka pomyślałam, że to biedne dziecko nie ma życia i zamiast bawić się z rówieśnikami, musi wypełniać swoje „bogińskie” obowiązki. 

 • Stare Kathmandu i Freak street
  Stare miasto w Katmandu to labirynt małych uliczek i ukrytych świątyń. Jeśli już tam jesteś, nie pomiń małego, przytulnego placu z Kathesimbhu Stupa, zdecydowanie mniej popularnego i zatłoczonego niż Durbar, a równie interesującego. Może wpaść Ci też w uszy nazwa Freak Street, ulicy zlokalizowanej na tyłach placu Durbar a jej miano odnosi się do słynnego hipisowskiego szlaku w latach 60tych i 70tych. Freek Street była jednym z jego finałowych przystanków w Azji. Niestety, miejsce nie przypomina już tego sprzed 50 lat.
Kathmandu - Freak Street
 • Wybierz się do pracowni Mandali
  Mandala to duchowa i rytualna figura używana w hinduiźmie i buddyźmie, reprezentująca Wszechświat. Ten pełen symboli obraz używany jest w medytacji i pomaga w mistycznej podróży. Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany kupnem, mandale są tak ważnym symbolem nepalskiej kultury, że warto dowiedzieć się podstaw na temat ich znaczenia i skomplikowanego procesu wykonywania. W okolicach starego miasta znajduje się dużo pracowni.
Mandala Workshop
Monkey Temple
 • Podziwiaj zachód słońca na wzgórzu przy Monkey Temple
  Świątynia zwana także Swayambhunath Stupa, czyli nazwa której nikt nie potrafi wymówić poprawnie. To kolejny zabytek dziedzictwa UNESCO, otoczony setkami, (niekoniecznie) przyjaznych małp, jest idealne na podziwianie zachodu słońca, ze względu na swoje położenie na wzgórzu. Panorama widziana z samego szczytu zapiera dech. Na samą górę można dostać się na dwa sposoby. Polecam zacząć od wejścia stromymi schodami, efekt WOW zapewniony, a widok jest warty pokonania 318 schodów. Żeby spokojnie zobaczyć sam zachód słońca, warto zaszyć się na dachu kawiarni ukrytej za główną świątynią i placem. Wracając drugim wyjściem, możesz wstąpić w okolice buddyjskiego klasztoru, by popatrzyć na grających w piłkę młodych mnichów , przyjrzeć się ich codziennemu życiu, a potem złapać taksówkę do miasta. 

  Taxi z Thamelu kosztuje ok. 500 RPS. 

DZIEŃ 3 – wycieczka poza Kathmandu

 • Bakhtapur miasto UNESCO 
  Dobrze zachowane i częściowo odbudowane po trzęsieniu w 2015 roku, Bakhtabur to jedna z większych atrakcji w pobliżu Kathmandu. Miasto znajdowało się na starożytnym szlaku handlowym, wiodącym od Indii po Tybet. Centralna część, z najważniejszymi zabytkami, podzielona jest na 3 części – Dhurbar Square, Taumadhi Tole i Potter’s Square. To tutaj znajduje się najwyższy budynek w całej dolinie Kathmandu – świątynia Nayatapola.  Będąc w Bakhtapur koniecznie spróbuj tradycyjnego deseru, miejscowej specjalności o nazwie juju dhau. To rodzaj słodkiego jogurtu z dodatkiem orientalnych przypraw, serwowany w okolicznych restauracjach. To średniowieczne miasto znane jest również z wyrobów garncarskich. W okolicach Pottery’s Square możesz znaleźć małe wytwórnie i wypalarnie naczyń produkujące nadal starodawną techniką, oraz szereg garnków suszących się już na słońcu. 

  Żeby się tam dostać weź taksówkę za ok 800 RPS z Kathmandu lub autobus.  Wstęp: 1500 RPS
Bakhrapur city
 • Bodhnath Stupa
  Po drodze do Kathmandu, koniecznie zatrzymaj się w Bodhnath żeby zobaczyć największą w całej Azji stupę. Stupa to rodzaj budowli w kształcie kopuły, zbudowanej jako świątynia buddyjska. Bodhnath to miejsce odwiedzane dziennie przez tysiące pielgrzymów z całego kontynentu, co czyni najlepszą okazję to przyjrzenia się buddyjskiej kulturze i jej rytuałom z bliska. Okrągły plac jest otoczony kolorowymi, małymi klasztorami, warsztatami produkującymi maślane lampy i inne akcesoria. Nie bądź zaskoczony, jeśli zobaczysz Europejczyka noszącego buddyjskie szaty – klasztory są otwarte również dla zagranicznych uczniów, więc jeśli jesteś zainteresowany filozofią buddyzmu, to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Stupa sama w sobie robi ogromne wrażenie, a atmosfera panująca na placu, z tłumem okrążającym budowlę jest na prawdę wyjątkowa.  Budynki wokoło przypominają trochę architekturę europejskich miast, z nutą azjatyckiego klimatu. Poświęć kilka godzin na odwiedzenie tutejszych klasztorów,  sklepów, na wypicie kawy na dachu pobliskiej kawiarni z widokiem na stupę. 
  Wstęp: 400 RPS
Bodhnath Stupa

*Moje tipy: Co jeść w Kathmandu? Polecane restauracje: 

 • Langling restaurant – rodzinna restauracja, znana z najlepszych momos w mieście oraz thenthuku – rodzaju rosołu z nepalskim tradycyjnym makaronem
 • Momos Hut – raj dla miłośnika momos. Pierożki każdego rodzaju, polecam sprawdzić ich wegetariańskie odmiany z serami. Było tak dobre, że wróciliśmy jeszcze raz. A na deser słodkie momos z czekoladą 🙂
 • Gaya restaurant – zlokalizowana na uboczu, przyjemne miejsce na śniadanie lub kolację.