Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci że  zainspirowany właśnie obejrzanym filmem zdecydowałeś się wybrać w podróż ? Mnie często się to przydarza. Kilka moich wypraw zainspirowanych było miejscami, które zobaczyłam na ekranie. Wiele z nich czeka na swoją kolej na osobistej liście. Filmy podróżnicze to też małe pocieszenie, kiedy nie mogę po prostu spakować walizki i wyjechać.

Poniżej lista podróżniczych inspiracji. Nie wszystkie z nich to typowe filmy przygodowe, ale każdy zawiera motyw wędrówki lub opowiada o magicznych miejscach do których chcielibyśmy się przenieść.

hotel marigold plakat

MARIGOLD HOTEL

Typ: Komedia

Miejsca, które zobaczysz: Indie

Zwiastun: tutaj

Ulubiony cytat: “Na końcu wszystko się ułoży, bo jeśli się nie ułożyło, to znaczy że to jeszcze nie koniec” (“Everything will be alright in the end so if it is not alright it is not the end.”)

Film udowadnia, że zawsze mamy czas, by zacząć korzystać z życia, nawet u jego zmierzchu. Historia grupy ludzi, którzy zdecydowali się spędzić swoją emeryturę w egzotycznym Hotelu Marigold. Miejsce okazało się wyglądać mniej luksusowo niż w folderze reklamowym, jednak przyniosło bohaterom mnóstwo przygód. Piękna sceneria przenosi w sam środek kolorowych Indii.

wszystko za życie plakat

WSZYSTKO ZA ŻYCIE

Typ: Dramat

Miejsca, które zobaczysz: Stany Zjednoczone: Alaska, Arizona, Dakota, Nevada

Zwiastun: tutaj

Dostępny na Netflixie.

Ulubiony cytat: Duch człowieka karmi się nowymi doświadczeniami.” (“The core of mans’ spirit comes from new experiences.”)

Mój ulubiony film podróżniczy, oparty na książce Jona Kraukauera. Prawdziwa motywacja do podróży. Nazwa mojego bloga jest również zainspirowana pseudonimem głównego bohatera. Historia opowiada o młodym chłopaku, który zdecydował się na opuszczenie dotychczasowego życia, wyruszając w podróż i ostatecznie zamieszkać na Alasce. Po drodze spotyka wiele osób, które mają wywierają na jego los i charakter. Fantastyczna ścieżka dźwiękowa, wokalisty Pearl Jam – Eddie Veddera.

sekretne życie waltera mitty plakat

SEKRETNE ŻYCIE WALTERA MITTY

Typ: Komedia, fantastyka

Miejsca, które zobaczysz: Islandia, Grenlandia, Stany Zjednoczone

Zwiastun: tutaj

Ulubiony cytat: [o fotografii] “Jeśli podoba mi się chwila, nie  lubię zakłócać jej robieniem zdjęć. Chcę się nią nacieszyć. Tutaj i teraz.” (“If I like a moment, for me, personally, I don’t like to have the distraction of the camera. I just want to stay in it. Right there… Right here.”)

Wspaniałe widoki i świetna historia balansująca pomiędzy wyobraźnią i prawdziwym życiem bohatera. Walter zamienił swoje życie w kilka dni o 180 stopni.

jedz módl się kochaj plakat

JEDZ, MÓDL SIĘ, KOCHAJ

Typ: Romans, obyczajowy

Miejsca, które zobaczysz: Włochy, Indie, Indonezja (Bali)

Zwiastun: tutaj

Dostępny na Netflixie.

Ulubiony cytat: “Lepiej wieść życie niedoskonałe, ale zgodne ze swoim przeznaczeniem, niż doskonałe, ale będące naśladowaniem cudzego.” (“It is better to live your own destiny imperfectly than to live an imitation of somebody else’s life with perfection.”)

Historia kobiety, która czując się uwięzioną w swoim dotychczasowym życiu decyduje się na rozwód i samotną podróż, by na nowo odnaleźć siebie. Piękna sceneria prowadzi ulice Włoch, Indii i Bali. Po tym filmie właśnie, Bali stało się jeszcze bardziej popularnym celem duchowych podróży.

Wspaniałe widoki i świetna historia balansująca pomiędzy wyobraźnią i prawdziwym życiem bohatera. Walter zamienił swoje życie w kilka dni o 180 stopni.

baraka plakat

CHRONOS | BARAKA | SAMSARA

Typ: dokumentalny

Miejsca, które zobaczysz: cały świat

Zwiastun: tutaj

Zdecydowanie najlepsza seria filmów dokumentalnych jakie widziałam w życiu. Mogę do nich wracać cały czas i nigdy nie będę znudzona. 3 filmy bez narracji, stworzone przez tych samych reżyserów, są dziełem na miarę 21 wieku. Doskonałe migawki ludzkiego życia, piękna natury, religii i kultury naszych czasów. Pozostawiają wiele skrajnych emocji, od smutku, rozczarowania, złości, poprzez inspirację i zadziwienie różnorodnością świata i ciekawość do jego odkrywania.

into the mind plakat

INTO THE MIND

Typ: Dokumentalny, sport

Miejsca, które zobaczysz: Kanada, USA, Boliwia, Nepal, Costa Rica, Szwajcaria

Zwiastun: tutaj

Kinematografia i zdjęcia na najwyższym poziomie. Wystarczy spojrzeć na zwiastun, żeby się przekonać. Kilka motywów, między innymi życie Szerpów (ludu zamieszkującego Himalaje), wolny zjazd na nartach, kończący się szpitalem, snowboarding i wspinaczka. Piękne sceny natury, ludzi i sportu.

w stronę marrakeszu plakat

W STRONĘ MARRAKESZU

Typ: Obyczajowy, romantyczny

Miejsca, które zobaczysz: Marrakesz

Zwiastun: tutaj

Piękna historia mamy hipiski i jej dwóch córek, które decydują się na życie w Marrakeszu i próbują dostosować do orientalnej kultury. To właśnie ten film zainspirował mnie do wyjazdu do Maroka prawie 8 lat temu.

siedem lat w tybecie plakat

SIEDEM LAT W TYBECIE

Typ: Dramat

Miejsca, które zobaczysz: Tybet, Himalaje

Zwiastun: tutaj

Dostępny na Netflixie.

Ulubiony cytat: „W Tybecie nie ma miejsca dla pośpiechu Europejczyków. Musimy nauczyć się cierpliwości, jeśli chcemy osiągnąć cel. ” (“The haste of Europeans has no place in Tibet. We must learn patience if we wished to arrive at the goal.”)

Prawdziwa historia oparta na życiu Heinricha Harrera – austriackiego himalaisty, uciekającego z obozu wojennego przez Himalaje. Razem ze swoim towarzyszem znalazł azyl w Tybecie i został przyjacielem Dalaj Lamy w czasach inwazji chińskiej.

africa united plakat

AFRICA UNITED

Typ: Komedia

Miejsca, które zobaczysz: Afryka

Zwiastun: tutaj

Wyjątkowa historia dzieci z Rwandy, które postanowiły przejść 3000 mil, by dostać się na Mistrzostwa Piłki Nożnej w RPA. Porusza poważne tematy jak bieda, HIV, prostytucja wśród dzieci ale też ukazuje moc przyjaźni. Wzruszająca, kolorowa, pełna humoru opowieść, idealna na rodzinny wieczór filmowy.

dzika droga plakat

DZIKA DROGA

Typ: Dramat

Miejsca, które zobaczysz: Stany Zjednoczone: Oregon, California

Zwiastun: tutaj

Ulubiony cytat: “Jestem wolnym duchem, który nigdy nie miał dość odwagi na wolność.„ (“I’m a free spirit who never had the balls to be free.”)

Po śmierci matki, młoda kobieta decyduje się na samotną wyprawę przez Szlak Pacyfiku. Musi przeciwstawić się zagrożeniom świata zewnętrznego, i pokonać wewnętrzne słabości.

w drodze plakat

W DRODZE

Typ: Dramat

Miejsca, które zobaczysz: Stany Zjednoczone: Pensylwania, Oregon, Luizjana

Zwiastun: tutaj

Ulubiony cytat: niestety są takie cytaty, które nie brzmią dobrze po polsku 😊 – “There was nowhere to go but everywhere, so just keep on rolling under the stars.”

Ameryka lat 40stych. 3 przyjaciół decyduje się na podróż przez Stany Zjednoczone, a raczej wędrówkę wolnych dusz.

choć goni nas czas plakat

CHOĆ GONI NAS CZAS

Typ: Komedia

Miejsca, które zobaczysz: najpiękniejsze zakątki swiata np. Taj Mahal, Piramidy Egipskie, Tanzania, Wielki Mur w Chinach.

Zwiastun: tutaj

Ulubiony cytat: „Trzy rzeczy, o których należy pamiętać, gdy się zestarzejesz: nigdy nie omijaj łazienki, nigdy nie marnuj „twardego” i nigdy nie ufaj pierdowi. 😊” (“Three things toremember when you get older: never pass up a bathroom, never waste a hard-on, and never trust a fart.”)

Film, który zmusza nas do namysłu i odpowiedzi na pytanie: co byś zrobił gdybyś dowiedział się, że zostało Ci tylko kilka miesięcy życia?

dzienniki motocyklowe plakat

DZIENNIKI MOTOCYKLOWE

Typ: Dramat

Miejsca, które zobaczysz: Argentyna, Chile, Peru

Zwiastun: tutaj

Ulubiony cytat: „Co pozostawiamy, przekraczając granicę ? Każda chwila wydaje się podzielona na dwie części; melancholia za tym, co zostało, i podniecenie związane z wejściem do nowej krainy. ”(“What do we leave behind when we cross each frontier? Each moment seems split in two; melancholy for what was left behind and the excitement of entering a new land.”)

Historia oparta na dziennikach kubańskiego rewolucjonisty Ernesto Che Guevara. Jednak nie ma nic wspólnego z polityką i rewolucją. Dwoje przyjaciół decyduje się na podróż motocyklową przez Amerykę Południową. Początkowo ma to być ich beztroską przygodą życia, jednak kończy się na poważnych przemianach. Film porusza również temat niesprawiedliwego traktowania ludności etnicznej Ameryki Południowej i warunków w jakich zmuszeni są żyć.

przed wschodem słońca plakat

PRZED WSCHODEM SŁOŃCA | PRZED ZACHODEM SŁOŃCA | PRZED PÓŁNOCĄ

Typ: Komedia romantyczna

Miejsca, które zobaczysz: Wiedeń, Paryż, Grecja

Zwiastun: tutaj

Ulubiony cytat: „Tylko jeśli znajdziesz w sobie spokój, odnajdziesz prawdziwy związek z innymi.”(“Only if you find peace within yourself, will you find true connection with others.”)

Saga zaczyna się w pociągu, kiedy dwoje nieznajomych decyduje się na spędzenie nocy na odkrywaniu Wiednia. Oboje zakładają, że jest to ich jedyna noc razem, więc nie chcą marnować ani jednej minuty. Na początku film wydawał mi się nudny, dopóki nie odkryłam, że prawdziwe przesłanie ukryte jest w głębokich konwersacjach.

o północy w paryżu plakat

O PÓŁNOCY W PARYŻU

Typ: Komedia, fantastyka

Miejsca, które zobaczysz: Paryż

Zwiastun: tutaj

Ulubiony cytat: „Nostalgia to zaprzeczenie – zaprzeczenie bolesnej teraźniejszości… nazwą tego zaprzeczenia jest myślenie złotego wieku – błędne przekonanie, że inne czasy są lepsze niż te, w których żyjemy – to wada w romantycznej wyobraźni tych, którym trudno sobie poradzić z teraźniejszością. ”(“Nostalgia is denial – denial of the painful present… the name for this denial is golden age thinking – the erroneous notion that a different time period is better than the one ones living in – its a flaw in the romantic imagination of those people who find it difficult to cope with the present.”)

Surrealistyczny film Woodego Allena. Główny bohater podróżuje w czasie do Paryża z lat dwudziestych XX wieku, królestwa paryskiej bohemy. Film porusza ciekawy temat – tęsknoty za czasami, których nie było dane nam się urodzić.

Nie wiem czy każdy ma taką „epokę”, ale ja chętnie przeniosłabym się do Kalifornii z lat  60-tych, żeby zobaczyć na żywo prawdziwą kulturę hippisów.

Daj znać, który z tych filmów jest twoim ulubionym. I jeśli masz inne ciekawe tytuły na myśli, zostaw daj mi znać w komentarzu 😊

Zobacz też:

https://olasupertramp.com/polka-w-arabii-saudyjskiej-obalam-stereotypy-na-temat-zycia-z-perspektywy-kobiety-w-tym-kraju/