Praca w lotnictwie to nie tylko stanowisko pilota czy członka personelu pokładowego. Jest wiele innych opcji, zarówno dla tych, którzy są zainteresowani pracą na lądzie jak i w powietrzu. Jedną z interesujących możliwości, szczególnie dla tych którzy z jakiś powodów nie mogą latać, jest praca jako dyspozytor lotniczy.

Czym zajmuje się dyspozytor lotniczy?

Praca dyspozytora lotniczego dość często mylona jest z obowiązkami kontrolera lotu. Są to jednak dwa różne stanowiska.

Dyspozytor lotniczy (z ang. flight dispatcher) pracuje na ziemi. Może to być lotniskowe biuro danej linii lub też centrum kontroli znajdujące się w innym miejscu. Żadna linia lotnicza nie może funkcjonować bez jego zatrudnienia, nie ważne czy jest to przewoźnik komercyjny, prywatny czy cargo.

Stanowisko to wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Nie tylko piloci, ale także dyspozytor odpowiada za bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg lotu. Do jego zadań należy planowanie, aby podróż dla pasażerów i załogi minęła bez zakłóceń. Dyspozytor lotniczy pracuje w systemie zmianowym, zatem jest to praca również na noce, w weekendy i święta.

Szczegółowe obowiązki:

  • planowanie przebiegu lotu, zaczynając od wyznaczenia jego trasy i podstawowych parametrów, a kończąc na uzyskaniu stosownych pozwoleń
  • analiza i ocena informacji meteorologicznych w celu wyboru odpowiedniej trasy lotu i oceny potencjalnych zagrożeń
  • obliczanie odpowiedniej ilości paliwa potrzebnej do obsługi lotu
  • przygotowanie planu lotu – dokumentu zawierającego takie informacje jak warunki pogodowe, trasy, warunki panujące na lotnisku destynacji
  • pośredniczenie w przebiegu informacji na temat podróży pomiędzy pilotem a innymi jednostkami firmy np. osobami odpowiedzialnymi za rezerwacje hotelowe
  • monitoring przebiegu lotu odnośnie warunków pogodowych, opóźnień czy innych zdarzeń


Jak zacząć? Szkoły i kursy na dyspozytora lotniczego

W internecie można znaleźć bogatą ofertę kursów oferujących szkolenia na dyspozytora lotniczego. Mogą być przeprowadzane przez standardowe szkoły lotnicze, linie lotniczne lub uniwersytety, ktore specjalizują się w lotnictwie. Kurs zazwyczaj trwa ok. 5 tygodni, w pełnym wymiarze czasu (ok. 8 godz. dziennie).

Szkolenie obejmuje zagadnienia z zakresu kontroli ruchu lotniczego, radiokomunikacji, podstaw budowy samolotu, aerodynamiki, procedur w sytuacjach awaryjnych, meteorologii, nawigacji, prawa lotniczego oraz praktyki w planowaniu przebiegu lotu.

Czym kierować się z wyborze kursu:

  • historią szkoły/organizacji
  • pozycją na rynku
  • kadrą instruktorską – najlepsze szkoły zatrudniają instruktorów w pełnym wymiarze czasu. Dzięki temu nie jest to tylko dodatkowe zajęcie i kadra na co dzień ma styczność z kursantami. Istnieje wtedy również mniejsze pradwdopodobieństwo rotacji instruktorów w czasie szkolenia.  Warto również zapytać o doświadczenie kadry w pracy dla linii lotniczych.
  • opiniami o szkole i kursach
  • współpracą z liniami i możliwością późniejszego zatrudnienia
  • udogodnieniami –  miejscem prowadzenia szkolenia, pomocą i zniżkami w znalezieniu zakwaterowania
  • sposobem prowadzenia zajęć – niektóre szkoły część swoich kursów przeprowadzają online, dzięki czemu oszczędzasz czas i pieniądze
  • ceną za kurs

Ważne: ukończenie kursu to nie to samo co uzyskanie licencji – niektóre kraje takie jak Polska czy USA wymagają dodatkowo tego dokumentu.

Koszty:

Koszty różnią się w zależności od firmy organizującej szkolenie i miejsca. W USA można przyjąć, że cena kursu w szkole lotniczej waha się w granicach 5000$.  Droższe są kursy prowadzone przez duże linie lotnicze, jednak zwiększają one szanse na zatrudnienie w danej firmie.

Przykładowe ceny kursów na dyspozytora lotniczego:
Emirates Aviation University (Oficjalna szkoła Emirates Airlines): 12 000 $
Lufthansa: 22 500 Euro
FDS OPS (Polska): 6000zł
Sheffield School of Aeronautics (USA – Floryda): 4900$
Jeppesen (Frankfurt, Londyn): 4175$
Avtech 2000 (Wielka Brytania): 1458 funtów

Podstawowe wymagania

  • wysoka odporność na stres i odpowiedzialność
  • doświadczenie w lotnictwie (pilot, kontroler lotów, meteorolog) lub ukończony kurs dyspozytora lotów
  • minimalny wiek: zazwyczaj jest to 21 (np. Polska) lub 23 lata (USA)
  • język angielski na zaawansowanym poziomie
  • średnie wykształcenie
  • niekaralność
  • w niektórych krajach wymagana licencja wydawana na podstawie zdania egzaminu na dyspozytora lotu

Wymagania mogą różnić się w zależności od pracodawcy i miejsca zatrudnienia.

Duże linie lotnicze wymagają zazwyczaj kilkuletniego doświadczenia na tym samym stanowisku, dlatego też karierę dyspozytora łatwiej rozpocząć w mniejszych firmach.

Zarobki

Zarobki różnią się w zależności od miejsca pracy, linii lotniczej czy doświadczenia kandydata.

Zaczynając karierę w Europie możemy liczyć na zarobki ok. 25 000 Euro rocznie. W USA minimalne stawki roczne to ok. 35 000$. Doświadczony dispatcher osiąga wynik nawet 100 000$/rok. W Polsce początkowe zarobki plasują się na niskim poziomie. Musisz liczyć się z tym, że twoja pensja przez pierwsze dwa lata nie bedzie przekraczać 3 tys. zł.

Na Bliskim Wschodzie można liczyć na podobne płace jak w USA, należy jednak pamiętać, że nie trzeba od nich odprowadzać podatku.

Masz doświadczenie w pracy dyspozytora lotów lub przeszedłeś odpowiedni kurs? Proszę zostaw w komentarzu swoją opinię, będzie przydatna dla innych czytelników!